Orange Cove High School

Skip to main content Please create a marquee.

OC Band Review

7th Annual Orange Cove Invitational Band Review -
Saturday, November 7, 2020!

CSBC has cancelled their Fall 2020 Season. We look forward to being able to put on OCBR in Fall 2021.

OCBR is an opportunity for middle and high school marching bands from around the central valley to come to Orange Cove and compete in marching band parade and half-time shows.

2019 - Awards

Captions
Grand Champion - Cesar E Chavez (Delano)
High Field Band - Cesar E Chavez (Delano)
High HS Parade Band - Dinuba
High MS Parade Band - Sequoia
High Field Music - Cesar E Chavez (Delano)
High HS Parade Music - Dinuba
High MS Parade Music - Sequoia
High HS Marching - Dinuba
High MS Marching - Sequoia
High HS Showmanship - Dinuba
High MS Showmanship - Washington
High Field Auxiliary - Shafter
High HS Parade Auxiliary - Monache
High MS Auxiliary - Washington
High Field Visual - Cesar E Chavez (Delano)
High Field General Effect - Cesar E Chavez (Delano)
 
Field
Band
Class I/Open: Granite Hills, Monache, Orosi
Class II: Cesar E Chavez (Delano)
Class III: Robert F Kennedy (Delano), Delano, Shafter
Class IV: Liberty (Madera), Fresno, Woodlake
 
Auxiliary, Best in Class
Class I/Open: Granite Hills
Class II: Cesar E Chavez (Delano)
Class III: Shafter
Class IV: Fresno
 
Percussion(Overall) 1st place winner receive a gift certificate from Innovative Percussion
Cesar E Chavez (Delano), Robert F Kennedy (Delano), Delano
 
Parade
Band
Class A/Open: Dinuba, Monache, Orosi
Class B: Granite Hills, Cesar E Chavez (Delano)
Class C: Woodlake, Fresno, Sierra
Class D: Mariposa County, Riverdale
Class MS-1: Sequoia, Washington Int, Hoover
Class MS-2: Sundale Union, Burton
Class MS-3: Woodlake Valley, Wilson
 
Auxiliary, Best in Class
Class A/Open: Monache
Class B: Granite Hills
Class C: Fresno
Class D: Mariposa County
Class MS-1: Sequoia, Washington Int, Hoover
Class MS-2: Sundale Union, Burton
Class MS-3: Washington Int.
 
Drum Major
HS Mace: Dinuba, Granite Hills, Firebaugh
HS Military: Orosi
HS Open: Cesar E Chavez (Delano), Mariposa County, Sierra
MS Mace: Hoover, Washington Int, 
MS Military: Sequoia, Burton, Sundale Union
 
Percussion, 1st place receives a gift certificate from Innovative Percussion
HS: Cesar E Chavez (Delano), Dinuba, Granite Hills
MS: Washington Int, Sundale Union, Burton

2019 - Registered Bands

Parade & Field
  • Dinuba High - A/I
  • Monache High - A/I
  • Orosi High - A/I
  • Cesar E Chavez High (Delano) - B/II
  • Granite Hills High - B/I
  • Fresno High - C/IV
  • Woodlake High - C/IV
 
Parade Only
  • Orange Cove High (Exhibition/Host)
  • Hoover Middle (Merced) - MS-1
  • Sequoia Middle - MS-1
  • Washington Intermediate (Dinuba) - MS-1
  • Burton Middle - MS-2
  • Sundale Elementary - MS-2
  • Wilson Middle (Exeter) - MS-3
  • Woodlake Valley Middle - MS-3
  • Firebaugh High - C
  • Sierra High - C
  • Mariposa County High School - D
  • Riverdale High - D
 
Field Only
  • Reedley High (Exhibition)
  • Delano High - III
  • Robert F Kennedy High (Delano) - III
  • Shafter High - III
  • Liberty High (Madera) - IV

2018 - Awards

Captions
Grand Champion: Cesar Chavez
High Field Band - Cesar Chavez
High HS Parade Band - Cesar Chavez
High MS Parade Band - Pioneer (Porterville)
High Field Music - Cesar Chavez
High HS Parade Music - Cesar Chavez
High MS Parade Music - Pioneer (Porterville)
High HS Marching - Orosi
High MS Marching - Pioneer (Porterville)
High HS Showmanship - Cesar Chavez
High MS Showmanship - Pioneer (Porterville)
High Field Auxiliary - Orosi
High HS Parade Auxiliary - Monache
High MS Auxiliary - Hoover (Merced)
High Field Visual - Cesar Chavez
High Field General Effect - Cesar Chavez
 
Field
Band, 1st & 2nd by Class
Class I/Open: Orosi; Monache
Class II: Cesar Chavez; Shafter
Class III: Robert F Kennedy; Delano
Class IV: Liberty; Woodlake
 
Auxiliary, Best in Class
Class I/Open: Orosi
Class II: Cesar Chavez (Delano)
Class III: Delano
Class IV: Woodlake
 
Percussion - 1st to 3rd (Overall) 1st place winners receive a gift certificate from Innovative Percussion
Cesar Chavez; Robert F Kennedy; Delano
 
Parade
Band, 1st & 2nd by Class
Class A/Open: Orosi; Monache
Class B: Cesar Chavez; Shafter
Class C: Firebaugh; Fresno
Class D: Woodlake; Chowchilla
Class MS-1: Pioneer (Porterville); Hoover (Merced)
Class MS-2: Sundale; Abraham Lincoln
Class MS-3: Pixley; Rivera
 
Auxiliary, Best in Class
Class A/Open: Monache
Class B: Shafter
Class C: Fresno
Class D: Woodlake
Class MS-1: Hoover (Merced)
Class MS-2: Abraham Lincoln
Class MS-3: Rivera
 
Drum Major, 1st & 2nd by Style
HS Mace: Fresno; Monache
HS Military: Orosi; Shafter
MS Mace: Hoover (Merced); Rivera
MS Military: Pioneer (Porterville); Abraham Lincoln
 
Percussion, 1st to 3rd (Overall) 1st place receives gift certificate from Innovative Percussion
High Schools: Cesar Chavez; Monache; Firebaugh
Middle Schools: Pioneer (Hanford); Pioneer (Porterville); Abraham Lincoln

2017 - Awards

Sweepstakes
Grand Sweepstakes: Dinuba
Parade Band Sweepstakes: Dinuba
Field Band Sweepstakes: Cesar Chavez (Delano)
High Music - Parade: Orosi
High Marching - Parade: Orosi
High Showmanship - Parade: Dinuba
High Auxiliary - Parade: Dinuba
High Music - Field: Cesar Chavez (Delano)
High Visual - Field: Cesar Chavez (Delano)
High General Effect - Field: Cesar Chavez (Delano)
High Auxiliary - Field: Cesar Chavez (Delano)
 
Field
Band
Class I/Open: Orosi; Reedley
Class II: Dinuba
Class III: Shafter; Woodlake
Class IV: Robert F. Kennedy (Delano); Mt. Whitney; Fresno
Class V: Delano; Exeter Union
Class VI: Liberty; Yosemite
 
Auxiliary, Best of Class
Class I/Open: Orosi
Class II: Cesar Chavez (Delano)
Class III: Shafter
Class IV: Robert F. Kennedy (Delano)
Class V: Delano
Class VI: N/A
 
Percussion
Cesar Chavez (Delano); Mt. Whitney; Reedley
 
Parade
Band
Class A/Open: Shafter
Class B: Mt. Whitney; Firebaugh; Fresno
Class C: Orosi; Exeter Union; Woodlake
Class D: Chowchilla; Hilmar; Riverdale
Class MS1: Sundale Union; Pioneer (Hanford); Hoover
Class MS2: Rudolph Rivera; Woodlake Valley; El Monte
 
Auxiliary, Best of Class
Class A/Open: Dinuba
Class B: Firebuagh
Class C: Orosi
Class D: Riverdale
Class MS1: Sundale Union
Class MS2: Rudolph Rivera
 
Drum Major
HS Mace: Chowchilla; Dinuba; Mt. Whitney
HS Military: Orosi; Shafter; Hilmar
MS Mace: El Monte; Sundale Union; Hoover
 
Percussion
High School: Mt. Whitney; Exeter Union; Dinuba
Middle School: Pioneer (Hanford); Sundale Union; Rudolph Rivera
 

2016 - Awards

Sweepstakes
Grand Sweepstakes - OROSI (II)
Parade Band Sweepstakes - PARADISE (III)
Field Band Sweepstakes - OROSI (II)
High Music - Parade - FIREBAUGH (III)
High Marching - Parade - OROSI (II)
High Visual - Parade - OROSI (II)
High Auxiliary - Parade - DINUBA (I)
High Music - Field - OROSI (II)
High Visual - Field - OROSI (II)
High General Effect - Field - OROSI (II)
 
Field
Band
Class I: Dinuba; Fresno; Shafter
Class II: Woodlake
 
Auxiliary
Dinuba; Orosi; Fresno
 
Field Conductor
Orosi; Dinuba; Woodlake
 
Percussion
Dinuba; Fresno; Shafter
 
Parade
Band
Class I: Dinuba; Shafter; Fresno
Class II: Orosi; McLane; Woodlake
Class III: Firebaugh; Riverdale
MS: Abraham Lincoln; El Monte; Washington Intermediate
 
Auxiliary
Class I: Fresno; Shafter
Class II: Orosi; McLane; Mendota
Class III: Paradise; Firebaugh; Riverdale
MS: Abraham Lincoln; Washington Intermediate; El Monte
 
Drum Major
HS Mace: Chowchilla; Mendota; Orosi
HS Military: Fresno; Shafter; Paradise
HS Open: N/A
MS: Abraham Lincoln; El Monte; Hoover (Merced)
 
Percussion
High Schools: Dinuba; Paradise; Woodlake
Middle Schools: Washington Intermediate; Woodlake Valley; Abraham Lincoln
 

2015 - Awards

Sweepstakes
Grand Sweepstakes - DINUBA
Parade Band Sweepstakes - DINUBA
Field Band Sweepstakes - EXETER UNION
High Music - Parade - EXETER UNION
High Marching - Parade - DINUBA
High Visual - Parade - DINUBA
High Auxiliary - Parade - DINUBA
High Music - Field - EXETER UNION
High Visual - Field - DINUBA
High General Effect - Field - EXETER UNION
 
Field
Band
Class I: Dinuba, Fresno, McLane
Class II: Shafter, Woodlake, N/A
 
Auxiliary
Dinuba, Exeter Union, Fresno
 
Field Conductor
Exeter Union, Orosi/Woodlake (tie)
 
Percussion
Dinuba, Fresno, Shafter
 
Parade
Band
Class I: Fresno, Orosi, McLane
Class II: Exeter Union, Shafter, Chowchilla
MS: Abraham Lincoln, Sundale, El Monte
 
Auxiliary
Class I: Fresno, McLane, N/A
Class II: Shafter, Mariposa County, Mendota
MS: El Monte, Hoover, Abraham Lincoln
 
Drum Major
HS Mace: Woodlake, Chowchilla/Dinuba (tie)
HS Military: Fresno, Yuba City, Shafter
HS Open: Mariposa County, N/A
MS: Abraham Lincoln, Sundale, El Monte
 
Percussion
High Schools: Dinuba, Exeter Union, Shafter
Middle Schools: Abraham Lincoln, Sundale, Hoover
 

2014 - Awards

Sweepstakes
Grand Sweepstakes - DINUBA
Parade Band Sweepstakes - DINUBA
Field Band Sweepstakes - DINUBA
High Music - Parade - YOSEMITE
High Marching - Parade - DINUBA
High Visual - Parade - DINUBA
High Music - Field - DINUBA
High Visual - Field - DINUBA
High General Effect - Field - DINUBA
 
Field
Band
Class I: Farmersville, Yosemite, Orosi
Class II: Woodlake, Corcoran
 
Auxiliary
Dinuba, Orosi/Yosemite (tie), Farmersville
 
Field Conductor
Orosi, Dinuba, Woodlake
 
Parade
Band
Class I: Farmersville, Yosemite
Class II: Woodlake, Gustine
MS: Abraham Lincoln, Woodlake Valley
 
Auxiliary
HS: Dinuba, Gustine, Yosemite
MS: Abraham Lincoln, Woodlake Valley
 
Drum Major
HS Mace: Dinuba, Woodlake, Farmersville
HS Military: Yosemite
MS: Woodlake Valley, Abraham Lincoln
 

Director Information:
2019 Sponsors
Sweepstakes Sponsors ($750 & above)
  • Innovative Percussion
  • Mulholland Citrus
  • Orange Cove Lions Club
 
Teal Sponsors ($500 & above)
  • Bright Dawn Ranch
  • City of Orange Cove
 
Silver Sponsors ($250 & above)
  • Booth Ranches
  • Orange Cove Chamber of Commerce
 
Black Sponsors ($100 & above)
  • C & S Laundry & Cleaners - Dinuba
  • Les Schwab - Dinuba
OCBR19 Judges:
  • Music: Lisa Butts
  • Music: Matt Carroll
  • March/Visual: Bill Ingram
  • March/Visual: Bryan Williams
  • GE/Showmanship: Ruben Amavisca
  • GE/Showmanship: Chris Stratton
  • Auxiliary: Skye Emerson
  • Auxiliary: Eddie Silva
  • Percussion: Tom Linder
  • Drum Major: Frank Hernandez
  • T&P: John Holmes